Sobota, 16.12.2017, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Neuromonitoring dla chirurgii

Neuromonitoring dla chirurgii
Tylko 72 szpitale w Polsce do tej pory mogły chwalić się posiadaniem urządzenia do neuromonitoringu, które wykorzystywane jest do zabiegów operacyjnych tarczycy. W województwie świętokrzyskim taki sprzęt jest w Kielcach i Staszowie. Teraz to specjalistyczne urządzenie mamy także w Ostrowcu. To jeden z ostatnich szpitalnych zakupów.

Neurmonitoring to urządzenie, które ułatwia bezpieczne wykonanie zabiegu usunięcia tarczycy umożliwiając precyzyjne przeprowadzenie operacji. 

Przy braku tego neuromonitoringu bardzo rzadko, ale dochodzi, do uszkodzeń nerwów krtaniowych - mówi lek. med. Dariusz Heba

O tym, że zakupione urządzenie jest bardzo przydatne, świadczą statystyki. Tylko w pierwszym tygodniu posiadania sprzętu wykonano 5 zabiegów usunięcia tarczycy, podczas gdy przez cały ubiegły rok takich operacji przeprowadzono ok. 50. 

Podczas zabiegu dokładnie lokalizujemy przebieg nerwu krtaniowego wstecznego po stronie lewej i po stronie prawej i dzięki temu nie dochodzi do powikłań z uszkodzeniem nerwów krtaniowych - mówi kierownik oddz. chirurgii lek. med. Piotr Potocki.

Zastosowanie urządzenia do neuromonitoringu ogranicza do minimum wystąpienie powikłań,  konieczność dalszych specjalistycznych konsultacji, dodatkowych zabiegów czy rehabilitacji.  

W ostatnim czasie wartość zakupionego do szpitala sprzętu, dzięki któremu podnosi się jakość leczenia i ranga placówki, wynosi ponad 700 tys. zł.  

Finansowego wsparcia w wysokości 200 tys. zł udzielił powiat ostrowiecki, dofinansowanie przekazały też stowarzyszenia i instytucje współpracujące z ostrowiecką lecznicą. Łączna wartość tegorocznych inwestycji  w sprzęt i wyposażenie ZOZ już jest wyższa o 200 tys. zł od ubiegłorocznych nakładów na takie zakupy. 

 

    

Teresa Czajkowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe