Dymarki czyli Świętokrzyskie Dni Kultury

 Dymarki czyli Świętokrzyskie Dni Kultury
Już po raz 51. w Nowej Słupi odbywają się Dymarki. W tym roku zaplanowane zostały na 12-13 sierpnia.

Świętokrzyskie  Dni Kultury, bo tak nazwane zostały Dymarki, obfitują w różnorodne atrakcje. Wydarzenie to co roku przyciąga turystów z Polski i z za granicy. Dymarki to połączenie nauki z rozrywką kierowanej do wszystkich odbiorców, niezależnie od wieku.

HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA

Oprócz rekonstrukcji historycznej oraz prezentacji uzyskiwania żelaza starożytną metodą na uczestników czekają jeszcze m. in. barwne korowody z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wozy celtyckie, rydwany rzymskie. Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane już 11 sierpnia dużym korowodem, który o godz. 21.00 wyruszy z Rynku w Nowej Słupi do Centrum Kulturowo -Archeologicznego. Inscenizacja będzie miała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu „W kręgu żelaza”. Tego samego dnia odbędzie się również występ Studium Instrumentów Etnicznych oraz zespołu Percival Schuttenbach, który wraz z oprawą multimedialną i świetlną oraz tancerzami teatru AVATAR wystąpią z koncertem pt „Wild Hunt Live”.

Natomiast w weekend 12-13 sierpnia na terenie całego Centrum Kulturowo-Archeologicznego będzie można uczestniczyć w wielu działaniach, dla których główne tło będą stanowiły prezentacje próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą. Wśród ciekawszych elementów widowiska historycznego będzie można zobaczyć min. ceremonię ślubną legionisty z barbarzynką, pokazy łucznictwa konnego, ceremonię pogrzebu wodza zakończoną biesiadą, manewry wojsk oraz wiele innych.


Wydarzenia te zostaną poprzedzone Dymarkowymi Biegami Górskimi, które zaplanowane zostały na 5 i 6 sierpnia. Będą to:
Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia;
Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia; 
Pół maraton Gór Świętokrzyskich – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia. 


Podczas 51. edycji Dymarek nie zabraknie również popularyzacji regionalnej kultury ludowej. Odbędzie się bowiem Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem 100 podmiotów z województwa świętokrzyskiego a wśród nich znajdą się: soliści, KGW, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele, dla których przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski.

W tym roku nie zabraknie także gwiazd muzyki pop,  które zaśpiewają na dużej scenie pod lasem. Na 51. Dymarkach wystąpią min. Golec uOrkiestra, Horpyna, Jędrusie oraz zespoły disco polo:  MIG, Czadoman, EGO.


Przysmaki regionalnej kuchni, lunapark, historyczna gra terenowa i quiz historyczny  będą  tylko dopełnieniem miłego spędzenia wolnego czasu. 

 

 

Joanna Wyrębkiewicz-Niekłań

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe