,,Inny Obraz Świata" w Biurze Wystaw Artystycznych

,,Inny Obraz Świata" w Biurze Wystaw Artystycznych
O jego twórczości mówią ,,Pantha rei" co oznacza nieustającą zmianę. Aleksander Salij - artysta fotograf, który w tym roku obchodzi 60 -lecie pracy artystycznej odwiedził ostrowieckie Biuro Wystaw Artystycznych. Wernisaż jego wystawy pod intrygującym tytułem,, Inny obraz świata" wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców miasta.

Wystawa „Inny Obraz Świata” to retrospektywna prezentacja twórczości fotograficznej Aleksandra Salija, obchodzącego w roku bieżącym 60-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji BWA Ostrowiec dokonało całościowego podsumowania fotograficznej działalności Salija – nowego odczytania najważniejszych i zdawałoby się dobrze znanych cykli, ale także docenienie innych aspektów spuścizny ostrowieckiego fotografa. Wystawie towarzyszyć będzie obszerna publikacja zawierająca bogaty wybór zdjęć Salija wraz z krytycznym opracowaniem jego twórczości.

HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA

Twórczość fotograficzna Aleksandra Salija rozpięta jest na niemal całą drugą połowę XX wieku. W pierwszym momencie jawić się może ona jako mgławica. Gdy rozpoznamy w niej kolejne, wydawałoby się osobne światy – te bardziej świecące, te mniej i te niemal niewidoczne, wówczas odkryjemy to, co spaja konstelację Salija. Po rocznej pracy nad archiwum artysty wiem z pewnością, że jedyne co u niego stałe, to właśnie zmienność. „Panta rhei”. Ciągła zmiana. Nieustanne odkrywanie innych obrazów świata- mówi Wojtek Mazan – kurator wystawy.

 


Fotografię Aleksandra Salija trudno zaszufladkować. Jest niewątpliwie bardzo osobistą refleksją na temat życia, sztuki i samego medium. Jednocześnie poszczególne cykle jego fotograficznej twórczości łączy głęboki humanizm i ciekawość świata, przejawiające się – w bardziej uniwersalnym ujęciu – symbolicznym poszukiwaniem własnej drogi wśród wydarzeń, przeżyć i wątpliwości. […] Twórczość Aleksandra Salija zaprasza widza do współudziału: do próby dojrzenia tego – co ukryte, do pragnienia wyjaśnienia tego – co niedopowiedziane, do zastanowienia i w konsekwencji do zadawania nowych pytań- dodaje dr Jowita Mormul.

 

Mam nadzieję, że publikacja przybliży odbiorcom dorobek artystyczny, a także uzmysłowi, jak znaczący wkład i zaangażowanie wykazywał Autor w tworzenie ostrowieckiego życia kulturalnego. Cieszę się, że jako mieszkańcy miasta Ostrowca Świętokrzyskiego mieliśmy okazję podziwiać wielokrotnie dzieła tego wspaniałego Artysty na licznych wystawach, organizowanych przez ostrowieckie instytucje kultury- mówi Jarosław Górczyński – Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

 

Aleksander Salij (ur. 1942 r.)

Artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979 r. Uprawia fotografię, rysunek i malarstwo. Zajmuje się teorią sztuki, fotografuje od 1957 r. Studiował historię sztuki na KUL-u, był Prezesem Grupy V oraz trzykrotnym członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Kielcach.
Ostrowiecki artysta brał udział w ogromnej liczbie konkursów fotograficznych lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych, uzyskując blisko 50 nagród, z których najważniejsze to: medal „Europa 75” – Hiszpania; wyróżnienie honorowe „Venus 73” – Kraków; „Złocisty Jantar” 1979, 1982, 1983 – Gdańsk, wyróżnienia; Doroczna Wystawa Okręgu Świętokrzyskiego w Kielcach, 1979 – I nagroda; „Biennale Krajobrazu”: 1983 – medal, 1983 – III nagroda, 1985 – II nagroda.
Lista wystaw zbiorowych i pokazów pokonkursowych jest imponująca i zawiera ponad dwieście pozycji. Ustalenie dziś pełnej listy jest już praktycznie niemożliwe. Najbardziej prestiżowe to m.in. „Polska Współczesna Fotografia Artystyczna”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (1985); „40-lecie Związku Polskich Artystów Fotografików”, Zachęta (1987) i II Triennale Fotografii Artystycznej, Warszawa (1988).
Jego cykle fotograficzne prezentowane były na wystawach indywidualnych w znaczących galeriach fotograficznych w Polsce, m.in. Galeria ZPAF, Kielce (1998), Mała Galeria ZPAF/CSW, Warszawa (1998), Galeria FF, Łódź (1999). W latach 1982-1983, w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii kieleckiej otrzymał medale. Za zasługi w rozwoju fotografii polskiej uhonorowany został medalem 150-lecia fotografii.

 

Źródło: Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim

lokalna.tv|bliskoludzkichspraw_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe