Środa, 28.06.2017, imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

,,Inny Obraz Świata" w Biurze Wystaw Artystycznych

,,Inny Obraz Świata" w Biurze Wystaw Artystycznych
30 czerwca w Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy ,,Inny Obraz Świata" autorstwa Aleksandra Salija.

Wystawa „Inny Obraz Świata” to retrospektywna prezentacja twórczości fotograficznej Aleksandra Salija, obchodzącego w roku bieżącym 60-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji BWA Ostrowiec dokonało całościowego podsumowania fotograficznej działalności Salija – nowego odczytania najważniejszych i zdawałoby się dobrze znanych cykli, ale także docenienie innych aspektów spuścizny ostrowieckiego fotografa. Wystawie towarzyszyć będzie obszerna publikacja zawierająca bogaty wybór zdjęć Salija wraz z krytycznym opracowaniem jego twórczości.

Twórczość fotograficzna Aleksandra Salija rozpięta jest na niemal całą drugą połowę XX wieku. W pierwszym momencie jawić się może ona jako mgławica. Gdy rozpoznamy w niej kolejne, wydawałoby się osobne światy – te bardziej świecące, te mniej i te niemal niewidoczne, wówczas odkryjemy to, co spaja konstelację Salija. Po rocznej pracy nad archiwum artysty wiem z pewnością, że jedyne co u niego stałe, to właśnie zmienność. „Panta rhei”. Ciągła zmiana. Nieustanne odkrywanie innych obrazów świata- mówi Wojtek Mazan – kurator wystawy.

 


Fotografię Aleksandra Salija trudno zaszufladkować. Jest niewątpliwie bardzo osobistą refleksją na temat życia, sztuki i samego medium. Jednocześnie poszczególne cykle jego fotograficznej twórczości łączy głęboki humanizm i ciekawość świata, przejawiające się – w bardziej uniwersalnym ujęciu – symbolicznym poszukiwaniem własnej drogi wśród wydarzeń, przeżyć i wątpliwości. […] Twórczość Aleksandra Salija zaprasza widza do współudziału: do próby dojrzenia tego – co ukryte, do pragnienia wyjaśnienia tego – co niedopowiedziane, do zastanowienia i w konsekwencji do zadawania nowych pytań- dodaje dr Jowita Mormul.

 

Mam nadzieję, że publikacja przybliży odbiorcom dorobek artystyczny, a także uzmysłowi, jak znaczący wkład i zaangażowanie wykazywał Autor w tworzenie ostrowieckiego życia kulturalnego. Cieszę się, że jako mieszkańcy miasta Ostrowca Świętokrzyskiego mieliśmy okazję podziwiać wielokrotnie dzieła tego wspaniałego Artysty na licznych wystawach, organizowanych przez ostrowieckie instytucje kultury- mówi Jarosław Górczyński – Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

 

Aleksander Salij (ur. 1942 r.)

Artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979 r. Uprawia fotografię, rysunek i malarstwo. Zajmuje się teorią sztuki, fotografuje od 1957 r. Studiował historię sztuki na KUL-u, był Prezesem Grupy V oraz trzykrotnym członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Kielcach.
Ostrowiecki artysta brał udział w ogromnej liczbie konkursów fotograficznych lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych, uzyskując blisko 50 nagród, z których najważniejsze to: medal „Europa 75” – Hiszpania; wyróżnienie honorowe „Venus 73” – Kraków; „Złocisty Jantar” 1979, 1982, 1983 – Gdańsk, wyróżnienia; Doroczna Wystawa Okręgu Świętokrzyskiego w Kielcach, 1979 – I nagroda; „Biennale Krajobrazu”: 1983 – medal, 1983 – III nagroda, 1985 – II nagroda.
Lista wystaw zbiorowych i pokazów pokonkursowych jest imponująca i zawiera ponad dwieście pozycji. Ustalenie dziś pełnej listy jest już praktycznie niemożliwe. Najbardziej prestiżowe to m.in. „Polska Współczesna Fotografia Artystyczna”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (1985); „40-lecie Związku Polskich Artystów Fotografików”, Zachęta (1987) i II Triennale Fotografii Artystycznej, Warszawa (1988).
Jego cykle fotograficzne prezentowane były na wystawach indywidualnych w znaczących galeriach fotograficznych w Polsce, m.in. Galeria ZPAF, Kielce (1998), Mała Galeria ZPAF/CSW, Warszawa (1998), Galeria FF, Łódź (1999). W latach 1982-1983, w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii kieleckiej otrzymał medale. Za zasługi w rozwoju fotografii polskiej uhonorowany został medalem 150-lecia fotografii.

 

Źródło: Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Paulina Kopeć
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe