Wystawa Józef Piłsudski na pomnikach

start 03.12.2017 godz. 16:00

Muzeum Historyczno - Archeologiczne

koniec 31.01.2018 godz. 18:00

Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 37

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, we współpracy z Muzeum Historii Kielc w Kielcach, zaprasza na wystawę „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej”. Jest to kolejna już wystawa przygotowana przez ostrowieckie muzeum dla upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Marszałka, który przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem.


    W dwudziestoleciu międzywojennym Józef Piłsudski był częstym tematem prac podejmowanych przez artystów, jednak z czasem zmieniały się sposób i forma w jaki go przedstawiano (obeliski, popiersia oraz pomniki pełnopostaciowe i konne). W okresie walk legionowych w wizerunkach Brygadiera uwypuklano wizjonerstwo i melancholię, przed rokiem 1926 „Samotnik z Sulejówka” był przedstawiany jako zatroskany wódz (zamyślony, zgarbiony, ciężko wsparty na szabli). Po przewrocie majowym artyści ukazywali Marszałka jako człowieka cierpiącego i jednocześnie zwycięskiego wodza.


    Wystawę uzupełniają wybrane publikacje dotyczące osoby Marszałka, ikonografia poświęcona ostrowieckiemu pomnikowi Józefa Piłsudskiego (wg projektu Jana Ogórkiewicza, odsłoniętemu 13 listopada 1932 r., rozebranemu w 1949 r. pod pretekstem prac modernizujących sieć wodociągów miejskich), oryginalna plakieta z przedwojennego pomnika, wmurowana i odsłonięta po śmierci Marszałka w 1935 r. (obecnie w zbiorach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz fotografie autorstwa Aleksandra Salija z 11 listopada 1993 r. (wykonane podczas uroczystego odsłonięcia zrekonstruowanego pomnika Józefa Piłsudskiego). Wernisaż odbędzie się w niedzielę 3 grudnia br. o godz. 16.00 w Pałacu Wielopolskich (wstęp bezpłatny), wystawa „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej” będzie eksponowana do 31.01.2018r. 

Podziel się:

Zdjęcia (3)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas trwania ciszy wyborczej, możliwość komentowania została zablokowana.